Zakup nieruchomości w Hiszpanii od dewelopera - Costa Broker
Zakup nieruchomości w Hiszpanii od dewelopera

Zakup nieruchomości w Hiszpanii od dewelopera

Marzysz o zamieszkaniu w gorącej Hiszpanii? Ciepłe plaże, piękne widoki i lato trwające cały rok przyciągają nie tylko turystów, ale również obcokrajowców, którzy decydują się zamieszkać w tym rejonie Europy. Jak wygląda jednak zakup nieruchomości od dewelopera w takim przypadku? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co tylko musisz wiedzieć, jeśli chcesz się cieszyć swoim domem lub mieszkaniem w Hiszpanii.

Wymagane dokumenty

Przed przystąpieniem do procesu zakupu własnej nieruchomości w prawdziwie gorącym, latynoskim klimacie, konieczne jest wyrobienie sobie kilku potrzebnych dokumentów. Są to przede wszystkim:

  • numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej – NIE,
  • potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku,
  • paszport albo dowód osobisty,
  • kopia paszportu albo dowodu osobistego.

O ile łatwo załatwić sobie ostatnie trzy dokumenty, o tyle warto wiedzieć czym jest numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej. Jest to specjalny identyfikator dla cudzoziemców, którzy chcą przebywać w Hiszpanii na stałe bądź na okres przekraczający trzy miesiące. Karta NIE potrzebna jest między innymi po to, aby studiować, kupić pojazd, płacić hiszpańskie podatki, a także po to, aby kupić nieruchomość. Ponadto dzięki niemu możliwe jest podjęcie pracy lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Jak zakupić nieruchomość?

Jeśli planujesz zakupić własną nieruchomość – czy to lokal mieszkalny, czy użytkowy – i masz wszystkie potrzebne dokumenty, możesz przystąpić do uruchomienia wszelkich procesów. Na początku, po tym jak znajdziesz dewelopera sprzedającego mieszkania, konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej, a także wpłacenie zaliczki w odpowiedniej wysokości, która jest gwarancją rezerwacji danego lokalu lub budynku.

Ponadto, w odpowiednim okresie, konieczne jest również ustalenie wpłaty własnego udziału, który musi zostać wpłacony na konto firmy, która zajmuje się sprzedażą budynku. Na koniec, kiedy nieruchomość jest gotowa do oddania, podpisuje się akt notarialny, który sporządzany jest w języku hiszpańskim. W takim przypadku podczas jego podpisywania może być obecny tłumacz przysięgły, jak i adwokat.

Procedury po zakupie własnej nieruchomości

Po tym, jak już dostaniesz własne mieszkanie lub lokal użytkowy w ciepłej i gorącej Hiszpanii, konieczne jest zapłacenie podatku VAT od zakupu nieruchomości. Dodatkowo w okresie trzydziestu dni od daty podpisania aktu notarialnego musisz również ponieść koszty czynności notarialnych.

Po spełnieniu wszystkich procedur możesz cieszyć się własnym, pięknym mieszkaniem w gorącej, a zarazem magicznej Hiszpanii.

Im wcześniej tym lepiej i taniej!

Nieruchomości deweloperskie cieszą się w Hiszpanii bardzo dużą popularnością i często zostają sprzedane na etapie powstających fundamentów budynku, co ma miejsce w najlepszych lokalizacjach. Kupując apartament jeszcze z planu, można po pierwsze zarezerwować mieszkanie usytuowane najlepiej wg nas samych – jedni klienci wolą partery z ogródkiem i bezpośrednim dostępem do basenu, a inni preferują panoramiczne widoki na morze i okolicę z najwyższych pięter, na których znajdują się apartamenty typu ático, lub te posiadające tarasy na dachu tzw. solarium.

Po ukończeniu pierwszego etapu inwestycji w budowanym kompleksie czy resorcie, rzadko kiedy zostaje ostatnie wolne mieszkanie – chyba, że jest pozostawione jako pokazowe tzw. PISO PILOTO, służące na potrzeby sprzedaży kolejnych faz budowy, które niosą ze sobą już podwyższenie cen vs. pierwsza zakończona faza.

Czym pozytywnie zaskoczy Cię rynek pierwotny w Hiszpanii?

Rynek pierwotny już znacząco różni się od typowych hiszpańskich mieszkań z małą ilością światła, wąskimi i długimi korytarzami i fatalną izolacją termiczną z poprzedniej „epoki budowlanej”. Nowoczesne technologie użyte do budowy, najwyższej klasy stolarka okienna, ciekawy projekt architektoniczny współgrający z otoczeniem i koncepcją całej inwestycji, nowoczesny design wnętrz, podgrzewane podłogi i wiele innych udogodnień dla wymagań kupującego jakie niesie ze sobą apartament zakupiony od dewelopera z planu np. zmiana układu mieszkania, zmiany w instalacji elektrycznej, które mogą zostać bezproblemowo wdrożone na etapie budowy wg naszych preferencji i zgłoszonych do dewelopera uwag. W Hiszpanii stan deweloperski znacząco odbiega od tego, który jest znany inwestorom z Polski. Standard, który zawiera się w cenie i w którym oddawane jest Wasze mieszkanie, czy willa posiada wykończone podłogi, zamontowane kontakty, punkty świetlne LED, wykończone i często umeblowane już łazienki, zamontowane drzwi wewnętrzne, szafy wnękowe w sypialniach oraz w pełni umeblowana i często już wyposażona w urządzenia AGD kuchnia.

Co jeszcze? Klimatyzacja centralna spełnia również funkcje ogrzewania w Hiszpanii, dlatego standardem jest jej pre-instalacja, klimatyzator możemy nabyć w preferencyjnych stawkach, bądź akurat trafić na ofertę specjalną dewelopera, w której będzie zawierać się już zamontowane urządzenie. Materiały wykończeniowe takie jak płytki łazienkowe, kuchenne, podłogowe, fronty mebli kuchennych i blaty – w większości przypadków deweloperzy oferują ich 2-3 warianty, aby każdy klient mógł spersonalizować kolorystycznie swój apartament już w cenie. Większa ilość materiałów proponowana jest jako opcje ponadstandardowe, co daje niekończący się wybór możliwości.

Kiedy zapłacimy za nasze mieszkanie zakupione od dewelopera?

Czas na zapłacenie całej kwoty jest zależny przede wszystkim od terminu ukończenia inwestycji i oddania jej do użytku, obecnie średnio oczekuje się od 12 do 18 m-cy od momentu rezerwacji, zależy to od skali realizowanej inwestycji – czy jest to mniejszy projekt, czy składający się z kilku etapów.

Deweloperzy oferują klientom bardzo korzystne formy płatności z pełnym zabezpieczeniem wpłat, co reguluje hiszpańskie prawo. Nasze fundusze są bezpieczne i nie musimy obawiać się ryzyka ich utraty, co gwarantują polisy jakie otrzymuje klient.

W momencie wyboru wymarzonego apartamentu, czy to miejscu, czy na odległość – należy dokonać wpłaty przy podpisaniu umowy rezerwacji – zazwyczaj 6000 € w przypadku apartamentu i 10.000€ w przypadku willi.

Kolejna wpłata następuje po podpisaniu umowy – EL CONTRATO DE COMPRAVENTA między 20 a 30% ceny + VAT (IVA)10%. Przez czas trwania budowy kolejne wpłaty dokonane w wyznaczonych terminach, osiągają zazwyczaj do 50% wartości zarezerwowanej nieruchomości powiększonej o 10% VAT (IVA)

Pozostała część ceny – uregulowana będzie podczas podpisania aktu notarialnego.